 | | Драгомир Цанев е мениджър проекти в ЕнЕфект. Той е бакалавър по журналистика и магистър по връзки с обществеността; доктор по журналистика с профилирана специалност "Теория на комуникацията" във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски" (2009). ДрагомирЦанев е координатор на успешно завършилия проект BUILD UP Skills България; ръководител на дейностите по проектите NET-COM и PassREg (програма Интелигентна енергия - Европа на ЕК) и Финансиране на инвестиции в енергийна ефективност (Икономическа комисия на ООН за Европа). Лектор е в редица международни конференции в областта на политиките за устойчиво енергийно развитие. |
Г-н Цанев, детската градина в Габрово е един от проектите, за които съдейства ЕнЕфект. Каква е основната част от дейността на Центъра за енергийна ефективност?
Една основна част от дейността на ЕнЕфект за енергийна ефективност е работа по проекти по програмата „Интелигентна енергия - Европа" на ЕК и като част от тези проекти ние имаме сериозно сътрудничество с института „Пасивна къща"в Дармщат, Германия. Пасивната къща е концепция, която е един от най-отявлените пътища към сгради с потребление, близко до нулевото, които трябва да са факт в Европейския съюз - от 2019-та година за публични сгради и от 2020-та - за всички сгради.
Нашата мисия е да наложим визията за енергийно ефективно строителство в България и подходът „Пасивна къща" е един от подходящите за това, така че в рамките на няколко проекта се опитваме да подпомогнем българските общини да тестват този тип строителство, тази концепция на практика.
Освен енергийните спестявания, които са в пъти по-големи отколкото традиционното стандартно строителство, има и доста други социални ползи. Това е нашата мотивация, а вече имаме и първия видим резултат - детската градина в Габрово. Новата пристройка към съществуващата сграда е проектирана с наша помощ. Строителството е в последна фаза и в момента се правят тестове, които водят към сертифициране.
Детската градина в Габрово е първата публична сграда, проектирана и изпълнена в „пасивен" стандарт у нас, така ли?
По наша информация друга публична сграда по този стандарт в България няма. Има
частни сгради, които са проектирани по пасивен стандарт, но на мен не ми е известно да имат сертификат от института в Дармщат. Сега нашата борба е да сертифицираме сградата, т.е. да докажем, че изпълнението й отговаря на заложените в проекта характеристики.
Кажете и малко повече за предстоящата конференция във връзка с Дните на пасивната къща у нас?
Освен представителите на община Габрово, ще дойдат и представители на община Бургас, която е наш партньор по един от проектите - „Региони на пасивната сграда и възобновяемата енергия" -
PassREg. Миналата година общината организира малко събитие за представяне на проекта, но тя все още няма реална сграда.
На конференцията очакваме да присъстват и представители и на други общини - тъй като ЕнЕфект е и секретариат на Общинската мрежа за енергийна ефективност ЕкоЕнергия, се опитваме да разпространяваме практиката сред местните власти.
Получих и потвърждение, че на конференцията ще присъстват и от Софийската енергийна агенция - SOFENA, така че ще се получи едно сериозно събитие. То ще бъде открито със съорганизаторите от Областен информационен център-Габрово, които се занимават с оперативните програми. Така че ще има две сесии по програмата „Региони в растеж" за следващия програмен период.
След това ще представим концепцията пасивна сграда, дейностите в подкрепа на общинските администрации както по оперативните програми, така и по други програми на Европейския съюз, ще стигнем до представяне на пасивната детска градина заедно с още един подход, по който започваме да работим заедно с община Габрово за обновяване на сгради.
След конферентната част ще има посещение на детската градина заедно с проектантите, които ще обяснят на място кой детайл с каква цел е проектиран и съответно какви са очакваните ползи.
Мерки за постигане на
пасивни показатели ще бъдат предприети и в още
три образователни институции в Габрово. Със съдействието на експерти от ЕкоЕнергия ще бъде извършено енергийно обследване на сградите на ОУ „Св. св. Кирил и Методий“, ОУ „Цанко Дюстабанов“ и бившата прогимназия „Радион Умников”, която ще се превърне в общински център за работа с деца. Обектите са включени в проект „Техническа помощ за подготовка на община Габрово за следващия програмен период 2014 – 2020”. По него ще се разработят инвестиционни проекти за следващо финансиране от оперативната програма за регионално развитие.