На 10 март 2015 г. Френският институт в България организира конференция-дебат „Градовете, изправени пред изменението на климата: необходими действия за адаптиране”. Събитието е част от цикъла „Париж Климат 2015 – COP 21“. Участваха представители на НПО, на академични и научни среди, Министерство на околната среда и водите, общини.
Бъдещите прогнози за климата предвиждат покачване на температурата в Европа, повишаване на морското равнище и увеличаване на честотата и интензивността на екстремните явления (проливни дъждове, топлинни вълни...). Многобройни природни явления ще окажат въздействие върху градовете, в които живее по-голямата част от световното население. Въпреки трудността за разбиране на последствията на ниво територии, приоритетът е да се насърчи провеждането на публични политики, които да намалят последиците от изменението на климата върху ежедневието на милиарди хора по света. НПО, научноизследователските организации и предприятията също трябва да имат ключова роля, за да се промени индивидуалното поведение, да се благоустроят площите и да се оптимизират решенията, които предлагат новите технологии.
Това е и същността на COP 21 (21-ва конференция на ООН за климатичните промени), която ще се проведе тази година в Париж. В този смисъл, целта на конференцията на 10 март в София беше обмен на гледни точки между френската и българската страна, който да позволи на заинтересованите страни от публичния сектор и от гражданското общество да се ангажират с тези приоритети и да се представи рамката на конференцията COP 21.
Конференцията беше открита от г-н Ксавие Лапер дьо Кабан, посланик на Франция в България и г-жа Ивелина Василева, министър на околната среда и водите. Темите на конференцията бяха организирани в две части: „Климатичното затопляне: необходимост от действия” и „Какви са решенията за общините”. Във втората част с презентация на тема „Какви са конкретните действия, които трябва да предприемат местните власти в България? Представяне на проекти за енергийна ефективност на сградите” участва изпълнителният директор на Общинската мрежа за енергийна ефективност ЕкоЕнергия г-жа Калинка Накова.
Цикълът ще продължи с конференции, посветени на ефективното използване на водните ресурси (19 март) и плановете за енергийна ефективност в сградите (2 юни).