Центърът за енергийна ефективност ЕнЕфект е основан през 1992 г. в отговор на острата нужда от пестене на енергия във всички сфери на обществения живот. Създаден е с първоначалната финансова подкрепа на Бател/Тихоокеанска национална северозападна лаборатория (Battelle/Pacific Northwest National Laboratory), САЩ, в сътрудничество с Агенцията за опазване на околната среда на САЩ (U.S. Environmental Protection Agency), Департамента по енергетика на САЩ (U.S. Department of Energy) и Американската агенция за международно развитие (U.S. Agency for International Development).
ЕнЕфект е част от мрежа от центрове за енергийна ефективност, основани в началото на 90-те години, която включва:
Полската фондация за енергийна ефективност (FEWE) с клонове в Катовице и Краков
Чешкия център за енергийна ефективност (SEVEn) в Прага
Руския център за енергийна ефективност (CENEf) в Москва
Китайския център за енергийна ефективност и възобновяеми енергийни източници (BECon) в Пекин
Украинския център за енергийна ефективност (Arena-Eco) в Киев.
Тези организации вече оказват сериозно влияние върху енергийната политика на своите страни. Те подпомагат трансфера на технологии и обмена на информация за повишаване на енергийната ефективност в производството и потреблението на енергия.
Ключови моменти в развитието на ЕнЕфект:
Създаването на Общинска мрежа за енергийна ефективност ЕкоЕнергия на територията на България през 1997 г., чийто секретариат е ЕнЕфект.
Регистрацията като Център за енергийна ефективност ЕнЕфект през 1998 г.
Начало на проекта "Стратегия за намаляване на емисиите на парникови газове чрез енергийна ефективност. Демонстрационна зона за енергийна ефективност в Габрово", 1998 - 2004 г.
През ноември 1999 г. на регионална конференция в София по инициатива на общини и неправителствени организации от пет страни бе основана Регионалната мрежа за ефективно използване на енергийните и водните ресурси (RENEUER). Функциите на секретариат се изпълняват от ЕнЕфект и Черноморския регионален енергиен център.