“Зелена светлина” е доброволна програма, при която частни и публични организации поемат ангажимент към Европейската комисия да модернизират съществуващото осветление на техните обекти или да проектират нови инсталации с използване на енергийно ефективна осветителна техника където и когато:
- икономиите на енергия оправдават инвестицията;
- качеството на осветлението ще се запази или подобри;
Целите на програмата Зелена светлина са:
1) да се намали косумацията на енергия от вътрешно и ваншно осветление, като по този начин се намаляват и емисиите на въглероден диоксид и
2) да се подобри качеството на осветлението в съществуващите сгради и в градовете.
Програмата се осъществява чрез дейности изпълнявани от партньори, които поемат слeдните задължения:
- за съществуващи сгради - модернизира най-малко 50% от цялото пространство чрез използване на най-добрите съществуващи осветителни технологии или да намали с най-малко 30% общото потребление на електроенергия за осветление.
- за нови сгради - всички нови инсталации трябва да бъдат избрани така, че да се гарантира, че не съществува алтернативна инсталация, която: (1) би могла да поддържа или подобри качеството на осветлението осигурено от избраната инсталация; (2) консумира по-малко електроенергия;
- в допълнение партньорите трябва да изпълнят предвижданите мерки за ефективност на осветлението в рамките на 5 г. като в края на всяка година предсотавят доклад на ЕК за извършението от тях дейности и постигнатите икономии.
Програмата е изцяло доброволна, което означава че фирмите и организациите са напълно свободни да изберат дали да се присъединят като партньори или не, както и да се оттеглят по всяко време от програмата.
Програмата насърчава професионалисти в областта на осветлението да се присъединят като Поръчители на програмата. Поръчителите подпомагат партньорите в изпълнението на теххните ангажименти и популяризират програма Зелена светлина. За тези свои усилия фирмите и организациите поръчители получават публично признание от страна на Европейската комисия.
Европейската комисия не предоставя финансова помощ на партньорите за изпълнение на мерки за енергийна ефективност в осветлението (тъй като инвестициите се изплащат от постигнатите икономии), но предоставя подкрепа под формата на информационни ресурси и възможности за популяризиране на пратньора черз публична комуникация (използване на специални табелки, публикации за дейности на партньорите, използване на логото на Зелена светлина, годишни награди). Други ползи за партньорите от присъединяването към програмата са:
- те спестяват средства, тъй като изпълняват икономически рентабилни инвестиции;
- подобряват качеството на осветлението;
- получават публично признание за участието си и дейностите в рамките на програма Зелена Светлина;
- могат да се гордеят че са част от такава мащабна дейност, чиято амбициозна цел е намаляването на вредните емисии, а оттам и забавяне на промени в климата.

Единствената отговорност за публикуваното съдържание носят авторите. Представените тук мнения не отразяват непременно възгледите на Комисията. Европейската комисия не носи отговорност за начина на използване на съдържанието на тази публикация.