Доставянето на качествени публични услуги, включително управлението на твърди отпадъци, е основната отговорност на общинските власти в България. Разходите за енергия, свързани с извършването на тези услуги, са сравними само с разходите за труд в много от общинските бюджети, и ще продължават да нарастват под влиянието на изискванията на ЕС и пазарния натиск. Съществува значителен потенциал за рентабилно снижаване на консумацията на въглеродни енергоносители в българските общини чрез разработването на проекти за улавяне на сметищен газ и оползотворяване на метан, които могат да доведат както до съкращаване на разходите за общинските власти, както и до значими ползи за околната среда и обществото.
В световен мащаб, сметищата са третият най-голям антропогенен източник на метан. Държавите в ЕС отбелязват спад в емисиите на метан, породени от човешката дейност, от 1990 г. насам, предимно благодарение на увеличената събираемост и оползотворяването на ресурсите. Въпреки това, в държавите в преход – с дългогодишно наследство от затворени или все още функциониращи, но неконтролирани сметища (както е и в България) – в същия период антропогенните емисии от метан се увеличават, а очакванията са да продължават да се увеличават с прехвърлянето на твърдите отпадъци към контролирани сметища. От друга страна, изискванията на ЕС ще доведат до нови промени в управлението на твърдите отпадъци, които ще от своя страна ще наложат необходимостта за съкращаване на породените от човешката дейност емисии от метан.
Сметищният газ е естествен вторичен продукт на разграждането на органична материя (напр. храна или хартия), депонирана в сметищата. Най-значимият фактор за генериране на метан е количеството на органичните отпадъци, които поддържат активността на микроорганизмите, участващи в разграждането им. В България 50% от отпадъците в сметищата са с органичен произход, което е напълно в рамките на очакваното.
Сметищният газ се състои от около 50% метан и 50% въглероден двуокис, както и от малки количества други органични съединения. Тъй като метанът оказва 21 пъти по-голямо въздействие върху глобалното затопляне от въглеродния двуокис, съкращаването на емисиите от сметищен газ и използването им като източник на енергия могат да доведат значими енергийни, икономически и екологични ползи. Разработването на проекти за оползотворяване на сметищен газ намалява емисиите на парникови газове и замърсители, което от своя страна води до подобрено качество на въздуха и по-малко рискове за здравето на местно равнище. И което е може би най-важно, тези проекти могат да подобрят енергийната независимост и да предложат атрактивна норма на възвръщаемост чрез съкращаване на разходите за природен газ и електричество, както и чрез продажби на въглеродни емисии. В този план, те могат да осигурят на общините в България устойчив източник на доходи чрез превръщането на съществуващите сметища (пасиви) в доходоносни активи в дългосрочен период.