Целта на проекта е повишаване на способността на общините и потенциалните частни инвеститори да формулират и реализират проекти за оползотворяване на сметищния газ чрез повишаване на техническите възможности и достъп до финансови ресурси. Общинското сметище, обслужващо общините Враца и Мездра, бе избрано за разработване на бизнес план за проект за улавяне и оползотворяване на сметищен газ. Сметището беше избрано, защото се очаква скорошно затваряне на Клетка 1, която е в експлоатация от края на 2000 г. и в нея има натрупани над 200 000 тона отпадъци. Освен това, на територията на депото има инсталирана горелка и непосредствено след затварянето на клетката могат да се потвърдят направените теоретични прогнози за количеството генериран сметищен газ.
Бизнес планът включва анализ на разходите и финансов анализ, оценка на риска и оценка на свързаните с околната среда въпроси. Разгледан бе вариантът общината да финансира проекта чрез нисколихвен кредит от Фонд „Енергийна ефективност и възобновяеми източници”1 като този вариант бе разгледан в три подварианта: Общината не ползва субсидии по Оперативните програми; Общината участва в Оперативна програма и получава 50% от стойността на кредита като безвъзмездна финансова помощ след реализацията на проекта; Общината участва в Оперативна програма и получава 75% от стойността на кредита като безвъзмездна финансова помощ след реализацията на проекта.
Общината взима заем в размер на 159 896 евро и инвестира 53 299 евро собствени средства; поема разходите за лихвите по време на строителството, хонорарите за управление по време на строителството и допълнителния работен капитал.Общината получава приход от продажбата на електроенергия на НЕК по действащата в момента преференциална цена. Възможността за получаване на приход от продажбата на топлинна енергия не бе включена, тъй като няма разположени в съседство потребители. Ако в последствие такива са налични и общината стартира продажба на топлинна енергия финансовите параметри на проекта ще се подобрят. През 2021 г. със спестените от проекта приходи може частично да се затвори Клетка 2 и инсталацията да продължи да работи на пълна (номинална) мощност.
При наличие на безвъзмездна помощ по проекта тарифата за изкупуване на електрическата енергия от НЕК е по-ниска, но проектът ще бъде с по-добри финансови характеристики, тъй като се предвижда с помощта да се погаси частично главницата по кредита.
Срокът на откупуване на инвестицията, без да се ползва финансова помощ, е 4,64 години. При получаване на субсидия от 50% върху сумата на кредита срока на откупуване е 2,67 години, а при субсидия в размер на 75% - 1,34 години въпреки по-ниските тарифи за изкупуване на генерираната електрическа енергия. Вътрешната норма на възвращаемост е 19 % в най-лошия случай без ползване на субсидия, а в другите два случая съответно 31% и 48%.
С бизнес плана на община Враца можете да се запознаете тук
[1] Фонд "Енергийна ефективност и възобновяеми източници" (ФЕЕВИ) е създаден чрез Закона за енергийна ефективност (приет от българския парламент през февруари 2004 г., като юридическо лице независимо от държавните институции. ФЕЕВИ изпълнява функциите на финансираща институция за предоставяне на кредити и гаранции по кредити, както и на център за консултации. ФЕЕВИ оказва съдействие на българските фирми, общини и частни лица в изготвянето на инвестиционни проекти за енергийна ефективност. Фондът предоставя финансиране, съфинансиране или гарантиране пред други финансови институции.