ECHOES е мултидисциплинарен изследователски проект, който предоставя на ръководителите в централната и местните власти изчерпателна информация, данни и готови за прилагане препоръки за успешното включване в Европейския енергиен съюз и Плана за стратегическите енергийни технологии. Индивидуалният и колективният избор на енергийни услуги и социалното приемане на енергийния преход се анализират в мултидисциплинарен процес, включващ ключови заинтересовани страни в процес на взаимно конструиране на знанията. За да се отчитат богатите контексти, в които хората и социалните общности правят енергийните си избори, ECHOES разглежда три допълващи се перспективи: 1) индивидуално вземане на решения - като част от социална общност, 2) социални общности, представящи култури и стилове на живот, свързани с енергийните услуги, и 3) системни социални единици като общини и държави.
За да се намалят емисиите на парникови газове и да се създадат по-добри условия за функционирането на Енергийния съюз е необходима промяна в системните социални взаимодействия. Докато технологичният напредък е ключов компонент в тази трансформация, успешното им прилагане и приемане от обществото се може да бъде стимулирано от постиженията на социалните науки, които ECHOES възпроизвежда. За да развие този процес, проектът избира три широкообхватни технологични фокуса, които могат да се превърнат в активни междусекторни връзки и теми от обществена значимост чрез ECHOES: интелигентни енергийни технологии, електрическа мобилност и сгради. И трите технологични фокуса се отнасят до области с висока степен на въздействие, които са приоритет на националните и международните политики и са свързани със значителни потенциални икономии на емисии на парникови газове.
Изключително подробният методологичен подход на ECHOES включва представително многонационално проучване, обхващащо всички 28 страни от ЕС плюс Норвегия и Турция, синтез на съществуващи данни и литература, оценки на политиките, както и количествени експерименти, интервюта, онтология, фокус групи, семинари, проучвания в осем страни, между които и България. Всички данни, събрани в проекта, ще бъдат систематизирани в база данни, която ще служи както като аналитичен инструмент и като ценен ресурс за заинтересованите страни и изследователите след жизнения цикъл на проекта.
Координатор
NORGES TEKNISK-NATURVITENSKAPELIGE UNIVERSITET (NTNU)
Норвегия
Бюджет: EUR 979 233,75
Партньори
JOANNEUM RESEARCH FORSCHUNGSGESELLSCHAFT MBH
Австрия
FUNDACION TECNALIA RESEARCH & INNOVATION
Испания
УНИВЕРСИТЕТ ПО АРХИТЕКТУРА, СТРОИТЕЛСТВО И ГЕОДЕЗИЯ
България
IZMIR EKONOMI UNIVERSITESI
Турция
ENERGIEINSTITUT AN DER JOHANNES KEPLER UNIVERSITÄT LINZ
Австрия
UNIVERSITA DEGLI STUDI ROMA TRE
Италия
TEKNOLOGIAN TUTKIMUSKESKUS VTT OY
Финландия
UNIVERSITAET LEIPZIG
Германия
ELEKTRIK URETIM ANONIM SIRKETI
Турция
ЦЕНТЪР ЗА ЕНЕРГИЙНА ЕФЕКТИВНОСТ ЕНЕФЕКТ
България
ASOCIACION PLAN DE ACCION GLOBAL PARA LA TIERRA GAP ESPANA
Испания
LAND STEIERMARK
Австрия
ENEL S.P.A.
Италия