Новини

Въздействието на многостепенния диалог в областта на климата и енергетиката върху целите на ЕС
Проектът NECPlatform, финансиран по програма LIFE, завършва успешно след 30 месеца работа, доказвайки ключовата роля на многостепенния диалог за постигането на климатичните и енергийни цели на ЕС. Финалното събитие в Брюксел на 18 март ще събере политици и заинтересовани страни от различни държави членки, за да споделят опит и да обсъдят възможностите за повишаване на амбициите в европейското законодателство.
Съгласно чл. 11 от Регламента за управление на Енергийния съюз, държавите членки трябваше да прилагат процеси на многостепенно управление при разработването, изпълнението и мониторинга на националната си енергийна и климатична политика. Целта беше създаването на форуми за дискусии и изготвяне на Националните планове за енергетика и климат (НПЕК), както и изграждане на система за мониторинг и верификация до 2030 г.
Проектът NECPlatform стартира през 2022 г., за да подкрепи шест държави от ЕС – България, Хърватия, Франция, Италия, Португалия и Румъния – в създаването и управлението на постоянни платформи за диалог в областта на климата и енергията. Тези платформи проведоха редица срещи, привличайки представители на национални и местни власти, академични среди, гражданското общество и финансовия сектор, които да подпомогнат по-ефективното координиране на климатичните и енергийни политики на различни управленски нива.
„Местните и регионалните власти са ключови за изпълнението на енергийната и климатичната политика, но малко държави членки ги включват активно в законодателния процес, включително при подготовката на НПЕК. Опитът от проекта показва колко важен е този подход. В Румъния, например, диалогът доведе до преразглеждане на националните цели и премахване на бариери пред създаването на енергийни общности. В Хърватия дебатите се фокусираха върху ефективността на финансовите програми за подкрепа. А във Франция регионите започнаха собствени политически диалози за обсъждане на националните цели“, споделя Тибо Маракен, ръководител на проекта от Energy Cities.
Законодателството на ЕС все повече признава ролята на местните и регионалните власти в изпълнението на Европейския зелен пакт. Актуализираните директиви, като тези за енергийна ефективност и енергийните характеристики на сградите, налагат нови задължения за местните администрации, подчертавайки тяхната близост до гражданите и познаването на специфичните нужди на териториите.
„Някои от инициативите по NECPlatform ясно показаха, че многостепенните диалози са практическо решение за ускоряване на Зеления пакт и премахване на съществуващи бариери. Проектните партньори преодоляха предизвикателства – от политически кризи до трудности в ангажирането на заинтересовани страни, а натрупаният опит бе споделен чрез програма за взаимно обучение, която продължава до края на март 2025 г.“, споделя Джулия Пицини от IEECP.
Тази програма подкрепя организации от още шест държави в разбирането на законодателната рамка и възможностите за структуриране на платформи за диалог в областта на климата и енергията. Окончателният резултат ще бъдат политически препоръки за подобряване на Регламента за управление.
На 18 март в Брюксел ще бъдат представени основните резултати от проекта, обсъдени предизвикателствата и определени ключовите фактори за успех на многостепенното управление. Ще бъде подчертана необходимостта от продължаващи инвестиции в този процес като част от бъдещите политики и регулации.
Повече информация за програмата и регистрацията може да намерите тук.