Новини
Да бъдем отговорни към времето и парите, които да инвестираме
Форум ГРАДЪТ, 10.10.2013 г., панел 1, част II
Участници: Таня Христова, кмет на община Габрово; Цветан Цолов, ръководител на проекта за интегриран столичен градски транспорт; Тодорина Докторова, старши мениджър инвестиции на „Регионален фонд за градско развитие"; инж. Пламен Никифоров,консултант във фирма „Станилов”; Йордан Йорданов, изпълнителен директор на фирма „Контракс”; арх. Здравко Генчев, представител на Общинската мрежа за енергийна ефективност ЕкоЕнергия (модератор)
Таня Христова, кмет на община Габрово:
За нас е важно да работим заедно
Темата за града и енергийната ефективност е изключително важна и ценна особено в края на първия програмен период, като се надяваме да започнем следващия доста по-уверени, подчерта Таня Христова, кмет на община Габрово.
"През първия програмен период успяхме да използваме максимално наличните ресурси за инвестиции в енергийна ефективност. Използвайки възможностите на ОПРР за по-малко от 4 години въведохме енергийно ефективни мерки в 17 образователни институции, като в Габрово са общо 20. Ако посетим едно училище или детска градина ще видим реализирани наистина по-качествени фасади, слънчеви колектори и дори фотоволтаични системи на покривите. Но за съжаление ефекта за действително подобрена среда, създаваща усещане за по-добър комфорт и условия, постигнахме частично".
Апелът на г-жа Христова е за повече внимание към инвестициите, които се правят у нас в рамките на европейската солидарност. "Да заложим на интелигентността на съвременните иновативни решения. Затова трябва да гарантираме, че общините работят заедно."
Трябва да сме отговорни при разработването на оперативните програми.Да се опитаме да ангажираме капацитета на специалистите, които присъстват на форума, с този на фирмите, ангажирани с изпълнението на иновативни решения и държавата, която е необходимо да създава стандарти и да ги отстоява, от една страна. И от друга – ние, които следва да прилагаме тези стандарти, без да се скриваме зад закона за изпълнение на обществени поръчки. Той е проблем, но е последен при реализацията на подобни проекти. Парите не стигат за реализацията на проектите, които разработихме по оперативната програма "Регионално развитие". Един от проблемите при работа с новата оперативна програма "Региони в растеж" е, че по предварителни разчети две години няма да са достатъчни от подаване на заявлението за оценка до началото на ремонтния процес.
Общините, които са лишени от достатъчно финансов ресурс и битуват в ситуация на все по-засилваща се централизация и увеличаване на обема от ангажименти си към хората, за съжаление не могат да отговорят на потребностите на гражданите. А това са справедливи нужди и очаквания от гражданите, които би следвало след 2007 г. да се чувстват европейци. Това сподели Таня Христова, по повод участието си дискусия в Брюксел, свързана с иновативно управление на градовете и споразумението на кметовете за местна устойчива енергия, подписано през лятото и от нея.
33 града са се ангажирали с цели, по-високи от заложените в европейската стратегия. На всеки един от нас, който полага подписа си под тази конвенция, следва да е ясно, че всеки ангажимент трябва да бъде обезпечен и подпомогнат от създаване на благоприятна среда за изпълнението му. Не е достатъчно да подпишем документа. Необходима е система, по която ние наистина да инвестираме и реализираме тази политика.
Предстои завършване на първата общинска пасивна сграда
До два месеца ще бъде завършена първата пасивна обществена сграда у нас, обяви кметът на общината г-жа Таня Христова. Това е проект за реализацията на нов корпус към детска градина "Слънце" в Габрово, който се изгражда по стандарта "пасивна къща". Реализацията на сградата е част от проект "Социално включване" към Министерството на труда и социалната политика, предназначен за хора в неравностойно положение – деца и техните родители. Целта е, освен средище за обучение и възпитание, тази сграда да бъде модел за отговорно отношение към изчерпващите се ресурси.
Тази сграда би могла да е една добра провокация към програмата "Региони в растеж" 2014-2020 като модел за ефикасно усвояване на публичния ресурс, който трябва да носи ползи за хората. Тя се реализира съвместно с Общинската мрежа за енергийна ефективност ЕкоЕнергия, на която г-жа Христова е заместник-председател.
С този проект се демонстрира как пасивният метод на проектиране и изграждане не може да се приложи към съществуващи сгради, отбеляза Христова. Все по-малко сгради се появяват и то най-вече в провинцията. Но за сметка на това имаме в изобилие грозно изглеждащи жилищни и обществени сгради. В този смисъл е важно да се реши и проблемът с жилищната политика.
С този проект се демонстрира как пасивният метод на проектиране и изграждане не може да се приложи към съществуващи сгради, отбеляза Христова. Все по-малко сгради се появяват и то най-вече в провинцията. Но за сметка на това имаме в изобилие грозно изглеждащи жилищни и обществени сгради. В този смисъл е важно да се реши и проблемът с жилищната политика.
Друг важен извод във връзка с този проект е свързан с ролята на административния капацитет при утвърждаването на заданията по проектите, отбеляза Таня Христова.
Изпълнението на този проект показва, че трябва да се инвестира интегрирано. В подобен проект важни са детайлите и качеството.
Изпълнението на този проект показва, че трябва да се инвестира интегрирано. В подобен проект важни са детайлите и качеството.
"Ние много научихме и знаем вече за пасивните сгради, което ни помогна в по-ефикасното усвояване на средствата", обобщи кметът.
Източник: Таня ТОДОРОВА, Строителство Градът Онлайн
ОЩЕ ОТ СЕКЦИЯТА