Новини
Интелигентните градове изискват качествено нов начин на мислене
За да построим и живеем в интелигентните и конкурентни градове на обединена Европа, всички ние се нуждаем от радикално нов начин на мислене, в центъра на който трябва да бъдат поставени дългосрочната перспектива в планирането за устойчиво развитие, качеството на обитаване и придвижване, и комфортът и здравословните условия на живот в сградите. Около това послание се обединиха участниците в десетата юбилейна конференция по проект IMAGINE („Да си представим“), които прекараха два незабравими дни в Добрич – дни, в които мечтите за един по-добър и разумен начин на живот се претвориха в устойчиви визии, идеи за конкретни действия и научени уроци от случващото се в на пръв поглед отдалечените, но всъщност толкова близки градове от всички краища на Стария континент.
И наистина, още в самото начало на конференцията стана ясно, че въпреки географската и икономическа дистанция между Добрич (България), Милтън Кийнс (Великобритания), Модена (Италия), Мюнхен (Германия), Бистрица (Румъния), Фигуерес (Испания) и Одензее (Дания), когато става въпрос за идеи и визии за по-доброто и по-зелено бъдеще на нашите градове, разликите се стопяват и на преден план излизат всички онези истински, искрено споделени мечти и потребности, които ни дават така необходимото ни в днешно време усещане за общност и единност. А когато можем да споделим постигнатото с партньори, които разбират и оценяват успеха – а и не се стесняват да дадат точния съвет, когато се налага – мотивацията за бъдещи успехи става все по-голяма.
Община град Добрич определено има с какво да се похвали, когато става въпрос за енергийна ефективност и устойчиво градско развитие, и това не остана незабелязано от участниците и гостите на събитието. Особено ценна бе възможността да бъдат посетени някои от най-впечатляващите обекти в общината, както в областта на нискоенергийното сградно строителство, така и в сферата производството на енергия от възобновяеми източници. От своя страна, съдържанието на конферентната програма под надслов “По пътя към почти нулево-енергийните градове” бе разработено и представено от Центъра за енергийна ефективност ЕнЕфект, като представителите на всички участващи общини се включиха в панелните дискусии по трите водещи теми: регионални и местни политики за енергийна ефективност, почти нулево-енергийни сгради и взаимодействия със заинтересованите страни. Разбира се, не бяха пропуснати и приносът и ролята на финансиращите институции, представени от Фонда за енергийна ефективност и възобновяеми източници, както и на Общинската мрежа за енергийна ефективност ЕкоЕнергия, която обединява усилията на местните власти за реално прилагане на политики за устойчиво енергийно развитие – въпреки всички ограничения, произтичащи от забавилия се процес на децентрализация в страната. Защото, както се съгласиха участниците в конференцията, последователността в местните политики и обединението около дългосрочни стратегически цели е едно от най-важните условия за постигане на реални резултати в областта на енергията и климата. Добрич, от своя страна, разполага с най-силните доказателства за това – а, както сподели и кмета на града г-жа Детелина Николова – продължава да мечтае и работи за своето устойчиво бъдеще в сътрудничество не само със своите международни партньори, но преди всичко със своите граждани.
Ето и няколко снимки от събитието: