Новини

Споразумението на кметовете е пример за прилагането на принципа "Енергийната ефективност е на първо място"!

25.11.2016,

image/jpeg

В скорошна публикация на водещи европейски мозъчни тръстове, подходът на Споразумението на кметовете за местно планиране е представен като практически пример за прилагането на принципа "Енергийната ефективност е на първо място" по възможно най-добрия начин.

Публикацията "Ефективноста винаги е първа: От принципи към практики – реални примери от цяла Европа", разработена от европейските мозъчни тръстове E3G, RAP и ClientEarth, представя анализи на различни примери от цяла Европа, които са заложилиенергийната ефективност като основа за своите действия в области като планиране на енергийната инфраструктура, саниране на сгради или политиките по отношение на потребителите.

Споразумението на кметовете е отбелязано като една от най-модерните инициативи в местните политики за климата и енергията, кото "приема енергийната ефективност на равна нога с предлагането на алтернативи за производство на енергия в местни енергийни планове". Методиката за местни Планове за действие за устойчива енергия (SE(C)AP) насърчава градовете да разработят "интегриран и всеобхватен енергиен план, който се фокусира върху намаляване на потребността на енергия и отговаря на търсенето чрез насърчаване на използването на местни ресурси".

Интегрираното местно енергийно планиране (енергийна ефективност и възобновяеми енергийни източници) на Споразумението на кметовете се счита за изключително новаторско, тъй като често то е по-приложимо и адеккватно в сравнение с практиките за енергийно планиране в национален мащаб. В заключение, авторите признават, че интеграрането на енергийната ефективност в местното енергийно планиране е "забележително и говори за необходимостта от преобладаващо фокусиране на политиките в крайното енергийно потребление".

Ето защо не е изненадващо, че според анализа от Съвместния изследователски център на Европейската комисия, подписалите Споразумението са намалили консумацията си на енергия с 14% между 2005 г. и 2012 г., или с 20% на глава от населението, което значително превишава амбициите на национално равнище!

Многобройни примери за успешни проекти в областта на енергийната ефективност на подписалите Споразумението градове можете да намерите в Каталога на успешните практики.



Източник:
Споразумение на кметовете