News
По-широките ползи от енергийната ефективност. Резултати от проект EmBuild на ЕнЕфект

- Въздействие върху околната среда: ползите за околната среда възникват от намаленото потребление на енергия, с което се намалява и въздействието върху околната среда от добива, производството и доставките на енергия. Намаляването на потребността от енергия способства и за икономическо ефективното внедряване на инсталации за възобновяема енергия в сградите. Особено важно за България е подобреното качество на въздуха в градовете вследствие намаляването на количеството твърди горива, използвани за отопление.
- Здравни ползи и повишен комфорт в жилищните сгради: тези ползи се отнасят към подобреното качество на въздуха в помещенията и намаляването на рисковете от студени жилища, особено за домакинства с ниски доходи или възрастни хора. Тъй като голяма част от жилищния фонд е недостатъчно отоплен, мерките за енергийна ефективност могат да допринесат за увеличаване на средните вътрешни температури и намаляване на пренаселените жилищни пространства (през повечето време се отопляват само отделни стаи, за да се спести енергия). Както е добре известно, в България не само спестяването на енергия и средства важно - дълбокото обновяване помага за подобряване на комфорта в помещенията и за облекчаване на енергийната бедност. Това има положителни последици върху здравето на обитателите и съответно върху публичните разходи за здравеопазване.
- Енергийна сигурност и ограничаване на вноса на енергия: България е силно зависима от вноса на газ, нефт и ядрено гориво. Мерките за енергийна ефективност и дълбокото обновяване могат да намалят потреблението на енергия и да насърчат производството на възобновяема енергия. По този начин страната ще бъде по-независима от вноса, ще бъде по-малко уязвима при енергийни кризи и ще намали върховите натоварвания, които най-много се нуждаят от традиционно производство на енергия. Освен това, това ще се развият нови икономически сектори в областта на възобновяемата енергия и ще се спомогне за диверсифицирането на производството на енергия.
- Социални ползи, подобряване на обществения сграден фонд и повишаване на привлекателността на българските градове: мерките за дълбоко обновление и енергийна ефективност могат да подобрят качеството на публичните услуги и общото възприятие за обществените структури, като болници, училища, административни сгради и др. Това, разбира се, е основен фактор за задържане на младите хора в българските градове. Иновационните проекти и високотехнологичните сгради могат да бъдат стимул за запазване на квалифицирани работници в страната. Допълнителните програми за обучение, като инициативата BUILD UP Skills, ще помогнат както за увеличаване на обхвата на мерките за енергийна ефективност в публичните сгради, така и за подобряване на квалификацията на работници, архитекти и проектанти.
- Ползи за частните собственици: по-високите инвестиционни разходи могат да бъдат надхвърлени от икономиите на енергия през целия жизнен цикъл на сградата; нискоенергийните сгради са по-малко чувствителни към цените на енергията и политическите смущения; а цените на енергийноефективните имоти са с до 30% по-високи от средните.
Повече информация за специфичните по-широки ползи от енергийната ефективност в България, определени от EmBuild, както и оценка на потенциала в избрани български градове на базата на анализ на енергийните планове, можете да намерите в сайта на проект EmBuild.
Фактологически справки по общинските планове за обновяване на общини, взели участие в проекта, може да откриете тук. А ако желаете да получите обобщена оценка на потенциала във вашата община, можете да попълните тази анкета: справката ще бъде генерирана автоматично, а експертите от ЕнЕфект ще се радват да обсъдят потенциални нови проекти на база на получената информация.