Новини

Зам.-министър Николай Нанков: Представители на сдружението на собствениците осъществяват контрол при санирането на сградите

02.09.2016,
image/jpegНационалната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради, която стартира миналата година, е първата от такъв мащаб за България. Тя се провежда в цялата страна, без дискриминация по отношение на това кои общини могат да кандидатстват, като единственото условие е в тях да има допустими сгради. Това заяви заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков в ефира на програма „Христо Ботев“. Той съобщи, че към момента в програмата участват 162 общини и поясни, че това зависи от една страна от активността на местните власти и от друга от желанието на самите собственици да се сдружават. Той припомни, че миналата година беше разширен обхватът на допустимите за кандидатстване сгради. В следствие на това в програма вече могат да се включват и многофамилни жилищни сгради с над 6 жилищни обекта, които са строени по индустриален способ или са масивни и не попадат в обхвата на Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014 – 2020 г.

Николай Нанков обърна внимание, че програмата е напълно децентрализирана, като самите общини сключват договори със сдружения на собствениците, кандидатстват за финансиране и провеждат процедурите за подбор на фирмите, които изпълняват дейностите по обследване, проектиране и обновяване.

Отчитаме огромен интерес към програмата, дори много по-голям отколкото очаквахме първоначално. До момента са регистрирани почти 4000 сдружения на собственици в цялата страна, а сключените договори за финансиране по програмата са почти 2000, 1947 за да съм акуратен. Към 20 юли има 32 напълно готови и въведени в експлоатация сгради, по 107 текат строително-ремонтни дейности и 1634, по които са започнали някакъв тип дейности като енергийни или конструктивни обследвания или избор на строител, информира Нанков.

Отличници по брой сключени договори са градовете Бургас, Хасково, Благоевград, Пловдив, а откъм брой сгради със стартирали СМР – Хасково, Бургас, Благоевград, Кюстендил, Смолян, посочи още той.

(…)

Поехме ангажимент за първите две години от програмата финансирането да бъде 100% безвъзмездно. Искахме през това време да повишим съзнанието на гражданите по отношение на енергийната ефективност и да им дадем възможност да се убедят в ползите от санирането. С времето трябва да търсим механизмите за стимулиране, чрез които собствениците да поемат част от стойността, каза зам.-министър Нанков.

Той обясни, че предстои да бъдат обсъдени и анализирани различни възможности за начина и размера на съфинансиране, като за това трябва да се вземе политическо решение. Програмата не е еднократен акт, а дългосрочен стратегически приоритет, надявам се и на следващите правителства, заяви той.

По отношение на контрола върху качеството на ремонтните дейности, Николай Нанков обясни, че освен строителния надзор, избрани лице от сдружението на собствениците представлява собствениците в строителния процес като разписва всички актове, така че интересът на живущите в сградата да бъде максимално защитен. Ако сдружението прецени, че сред собствениците няма достатъчно компетентен в тази сфера представител, може да вземе външен специалист, който да осъществява контрола върху дейностите. Изградили сме системата така, че да има контрол на много и на различни институционални нива, каза зам.-министърът на регионалното развитие.


Източник: МРРБ